Jak využít video pro firemní účely

Videem oslovíte účiněji než běžným textem
Používejte video pro různá odvětví komunikace
Než začnete natáčet, zvažte spolupráci s odborníkem

Proč videa využívat

Lidé čtou stále méně. Naše společnost je vizuální. Až 80% informací přijímáme zrakem. Nebaví nás dlouhé texty, na které navíc nemáme čas. Celosvětově obliba videí roste. Hodně lidí jde na internetu pro informace rovnou na největší video server YouTube. I proto je YouTube po Googlu druhý největší vyhledávač. Zákazníci mohou jít pro informace o vašem produktu právě tam. Pokud zde vaše firma videa nemá, jsou zákazníci vydáni napospas konkurentům.

Proč jsou videa tak atraktivní a proč je tedy využívat pro firemní účely:

 • Video předá důležité informace rychle a srozumitelně.
 • Video je schopné přenést nejen informace, ale i emoce. To výrazně zvyšuje šanci, že příjemce provede očekávanou akci.
 • 2-3x více času stráví návštěvníci na webových stránkách s videem.
 • 90% zvýšení proklikovosti e-mail marketingu, pokud obsahuje video.
 • 80% zvýšení interakce s potenciálními zákazníky než v případě jiných kanálů.
 • Video se snadno sdílí např. sociálními sítěmi a emailem.
 • Dobré video zvýší důvěryhodnost vaší firmy.
 • 70% firem v USA již používá video pro marketing.

K čemu videa využívat

Firemní videa lze využít k různým účelům. Vždy je důležité si před natočením ujasnit pro koho ho točíme, v jaké situaci ho uvidí, jaký efekt video má mít a jaké informace a emoce pro to musí video předat.

Představení 

 • Představení firmy - Krátké video do 3 min. o fungování firmy, její procesy či produkty. Nejčastější použití je v rámci webových stránek, sociálních sítí, veletrhů a konferencí. Na základě něj si zákazník lépe představí co může od vaší firmy očekávat a jak fungujete. Tento typ videa buduje tolik důležitou důvěru.
 • Produktové video - Video jehož cílem je představení produktu. Hlavním hrdinou krátkého videa je váš produkt. Zajímavý fenomén YouTube je popularita rozbalovacích videí tzv. unboxing. Zákazník natočí rozbalování balíčku, který si koupil. Z toho je patrné, že zákazníky zajímá jak produkt skutečně vypadá a ne jenom jeho textový popis nebo fotka. Příkladem je například toto představení nového modelu auta. Nemusíte se omezovat pouze na produkt. Pomocí videa snadno představíte i službu. Nejčastěji ve formě zákaznického příběhu, třeba představení služby. Po jeho shlédnutí si snadno představíte na co se můžete těšit. Příkladem je představení služby Dáme jídlo Tomáše Čupra nebo představení projektu Zdravá firma.
 • Interview s pracovníky firmy - Interview s vedením firmy nebo jejími pracovníky. Výborný způsob prezentace top talentů firmy. 

Případové studie a zákaznické reference

 • Zvlášť zajímavé pro oslovení nových zákazníků jsou video-reference - tedy interview se stávajícími zákazníky - proč si vás vybrali, čeho si na vás cení, co jim spolupráce s vámi přinesla? Video spokojeného zákazníka dokáže přesvědčit mnohem lépe než dlouhé popisy vašich skvělých úspěchů. 

Firemní akce

 • Videopozvánky - Pořádáte akci pro zákazníky či distributory, slavíte výročí firmy? Pozvěte účastníky neotřele a s přenesením emocí.
 • Video z akce - Do podobných akcí investujete dost peněz. Bohužel ne vždycky všem vyhovuje termín. Záznam akce na video je skvělý způsob jak zachytit atmosféru. Video je výbornou vzpomínkou pro účastníky a prezentací pro zákazníky, kteří se nemohli dostavit. Příkladem může být video ze zákaznického dne časopisu Fleet. 

Vzdělání zákazníků

 • Stávajícím i potenciálním zákazníkům můžete poskytnout užitečné tipy, které se hodí před a po koupi vašich produktů. Příkladem může být následující ukázka líčení či kurz brždění na kolečkových bruslích. Jedná se o tzv. obsahový/content marketing.
 • Pomocí videa lze vysvětlit funkce vašeho výrobku novým zákazníkům. Textové návody jsou velmi často spíše matoucí. Proto je začaly firmy doplňovat videi. Mnoho lidí návod ani neotevřou a rovnou  Do určitě míry může být video náhradou tištěných manuálů. Proč si číst jak se vaří míchaná vajíčka, když se můžete podívat na internet a ve videu vás to naučí sám Gordon Ramsey. Příkladem může být školicí video z projektu Khanova škola.

Jiné

Nemusí jít ale vždy jen o zákazníky. Můžete připravit náborové video nebo video pro nové zaměstnance o firemních hodnotách, trhu, misi, cílech, organizační struktuře, procesech, pravidlech apod.

Jak videa natočit

Náklady na firemní video nemusí být astronomické. Jednoduché video lze pořídit i pod 20 tisíc Kč. Menší projekty se dají stihnout za den, na jiných se pracuje několik týdnů nebo měsíců. Jaké máte pro zajištění videí možnosti?

 • Vlastními silami - Dostačující techniku je možné pořídit za rozumné peníze. Základem je kvalitní kamera, mikrofon a osvětlení. Budete potřebovat atraktivní scénář. Základní střih a publikace videa na firemním YouTube účtu a jeho následné vložení do stránek na firemním webu či na sociální sítě není nic složitého. Mezi videa, která lze zvládnout vlastními silami patří právě zmiňovaný unboxing. 
 • Specialisté na volné noze - Náročnější videa např. záznam z různých akcí nebo představení firmy je lepší svěřit profesionálům. V České republice jich je možno nalézt celou řadu. Nejlevnější varianta je nalézt schopného kameramana, který zajistí kompletní tvorbu tj. nejen natočení ale i následnou produkci videa.
 • Specializované firmy - Pokud chcete kvalitní výstup s minimem časových nákladů na vaší straně, je třeba se obrátit na specializovanou firmu. Zkušenosti z jiných projektů budou k nezaplacení. Poradí vám s tvorbou scénáře, vyberou vhodné lidi do týmu a v případě potřeby dokáží najít herce. 

Čím začít?

 1. Udělejte si, kde vám použití videa přinese největší efekt.
 2. Ujasněte si, jak velký rozpočet má smysl.
 3. Podle toho se rozhodněte pro natočení vlastními silami či najmutím specialisty či specializované firmy.

Chcete poradit s tímto tématem?

Tipy

Jak dělat dobře telefonické kampaně

 1. Jaké cíle má telefonát mít? Čeho je možné dosáhnout?
 2. Na jaké skupiny cílit a komu volat? Jak zaujmout?
 3. Proč mít připravený skript a proč sledovat jeho účinnost?
Číst více

Jak zvýšit obrat prodejem po telefonu?

 1. Proč potenciálním zákazníkům telefonovat?
 2. Co si před telefonátem připravit?
 3. Co od něj očekávat?
Číst více

6 tipů jak psát, aby vám klienti rozuměli

 1. Co si dobře rozmyslet před psaním textu?
 2. Jaký má text být?
 3. Jak začít?
Číst více